Başkanımız Kosova Sayıştayının 15. Kuruluş Yıldönümü Programına Katıldı

Sayıştay Başkanımız Seyit Ahmet BAŞ Kosova Sayıştayının 15. Kuruluş Yıldönümü Programı ile ilgili bir konferansa katılmak üzere Kosova Sayıştayının davetlisi olarak Priştina'ya gitti.
 
İki gün süren programın açılışında, Eurosai ve Türk Sayıştayı adına programa katılan Başkanımız konuklara hitap etti.
 
Konuşmasında iki ülkenin tarihten gelen yakın ilişkilerine değinen başkanımız, bu ilişkilerin kurumlarımız arasında da aynı samimiyetle devam ettiğini ve Türk Sayıştayı olarak Kosova Sayıştayına her alanda desteklerinin artarak devam edeceğini belirtti.
 
Öte yandan program kapsamında, "Kamu Sektöründe Güvenin Yeniden Tesisinde Sayıştayların Rolü ve Etkisi"  (The Role and Impact of the Supreme Audit Institutions in Restoring Public Trust in the Public Sector) konulu bir konferans gerçekleştirildi. Söz konusu konferansa konuşmacı olarak katılan Başkanımız, "Kamu Yönetiminde Şeffaflık ve Hesap Verebilirliğin Sağlanmasında Sayıştayların Karşılaştığı Zorluklar" konusundaki bir panele de iştirak etti.
 
Öte yandan, ondan fazla ülke Sayıştayı ile OECD-SIGMA ve Avrupa Birliği Sayıştayından temsilcilerin iştirak ettiği programlarda, çeşitli ülke sayıştay başkanları ile ikili görüşmelerde bulunuldu ve Kosova Büyükelçimiz ziyaret edildi.
 
Söz konusu program ve toplantılarda Başkanımız Seyit Ahmet BAŞ'a, Grup Başkanları Muzaffer KULULAR, Zeynal ATLI ve Feyzullah OKUMUŞ eşlik ettiler.

Başkan BAŞ, Sultan Abdulaziz Han'ın 29 Mayıs 1862 tarihli İrade-i Seniyyesiyle kurulan Divan-ı Muhasebat (Sayıştay) tarafından kullanılan ilk tabela örnek alınarak yaptırılan Divan-ı Muhasebat tabağını hediye etti.