Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet BAŞ, Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisini Kabul Etti

Sayıştay Başkanı Sayın Seyit Ahmet BAŞ, Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi sayın CHOI Hong-ghi ve heyetini 7 Ağustos 2019 tarihinde saat 14:00’te makamında kabul etti. 

Samimi bir ortamda geçen görüşmede, Sayın BAŞ, Kore ile var olan ve çok uzun bir geçmişe sahip önemli ilişkiler çerçevesinde Sayıştay tarihi hakkında bilgiler sundu. Sayın Büyükelçi ise Kore Sayıştayı’nın 2020-2026 döneminde BM Denetim Kurulu Üyeliği için destek taleplerini iletti. Sayın BAŞ, geçmiş dokuz yıl boyunca Kore Sayıştayı’nın ASOSAI Genel Sekreterlik görevini başarı ile gerçekleştirdiğini; bu tecrübenin başvurusu öngörülen söz konusu görev için de referans olacağından emin olduğunu belirtti ve dost Kore’nin Sayıştayına desteğimizin sonuna kadar devam edeceğimizi vurguladı. 

Başkan BAŞ, Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi sayın CHOI Hong-ghi’ye Sultan Abdulaziz Han'ın 29 Mayıs 1862 tarihli İrade-i Seniyyesiyle kurulan Divan-ı Muhasebat (Sayıştay) tarafından kullanılan ilk tabela örnek alınarak yaptırılan Divan-ı Muhasebat tabağını hediye etti.